Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Kontajnerové domy vs overená klasika

Pridané: 1.12.2022

Uvažujete o osamostatnení sa a stavbe rodinného domu ? V širokej ponuke dnešného stavebného trhu môže byť náročné sa zorientovať. Často sa ľudia rozhodujú pre klasické murované domy z tehál alebo z porobetónu, no na trh sa pred niekoľkými rokmi pretlačili aj drevodomy a modulové domy a v neposlednom rade aj kontajnerové domy. Toto sú hlavné kategórie, z ktorých si môžete vybrať. Samozrejme, že existujú aj iné, trochu extrémnejšie voľby ako napríklad slamenné a hlinené domy ponúkajúce návrat k prírode, no na tie sa nebudeme v tomto článku zameriavať. Úlohou tohto článku je informovať Vás o vašich možnostiach.

 

B o d  1 - S T A V E B N É   P O V O L E N I E

 

Pred samotným začatím stavby je potrebné zistiť si aktuálne informácie o vydaní stavebného povolenia, o tom,či ho Vaša stavba potrebuje a či Vám vôbec môže byť udelené. Na internete totiž kolujú aj výroky, že na kontajnerové stavby stavebné povolenie nepotrebujete a tak ušetríte niekoľko finančných prostriedkov. Toto je na stránkach a blogoch často vykresľované ako výrazná výhoda oproti klasickej murovanej stavbe, avšak nie vždy je to pravda. Kedy vlastne potrebujete stavebné povolenie na kontajnerovú stavbu? Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ by ste lodný kontajner spojili so zemou pevným základom (súvislou betónovou plochou), stavebné povolenie potrebujete.

Rovnako platí, že ak stavba presahuje plochu 25 štvorcových metrov a výšku 5 metrov, stavebné povolenie sa vyžaduje.

Ak by ste teda aj mali iba jeden kontajner a uvažovali o položení druhého navrch, výška by pravdepodobne presahovala spomínaných 5 metrov a stavebné povolenie by predstavovalo nutnosť.

 

B o d  2 - K O N Š T R U K C I A

 

Je jednoduchšie postaviť kontajnerový dom než murovaný ? "Kontajner jednoducho postavíte na betónové pätky alebo plochu a máte". Nuž, tento výrok znie jednoducho ale je ďaleko od pravdy. Treba myslieť na to, že základ konštrukcie síce z lodného kontajnera môžete mať, ale na túto konštrukciu nedokážete iba tak ukotviť zateplenie alebo sadrokartónové panely vnútorných stien. Budete potrebovať konštrukciu zvnútra a možno aj zvonka. Ak má byť stavba plnohodnotná a plne obývateľná, budete musieť zaviesť všetky potrebné rozvody rovnako ako pri stavbe z tehál. Ničomu sa vlastne nevyhnete, nijaký krok nepreskočíte a ešte aj musíte platiť za kontajner, ktorý vlatne konštrukčne nepotrebujete. Ak máte robiť konštrukciu dva razy,zvonka aj zvnútra, potom je celý kontajnerový koncept zbytočný.

Miniete dvojnásobok materiálu a ešte ste aj obmedzovaní rozmermi a rozlohou kontajnera.

Preto je jednoduchšie si dom vymurovať, prípadne zostaviť z modulov, čím sa vyhnete starostiam s prispôsobovaním sa rozmerom kontajneru.

  

 

B o d  3 - L I M I T Á C I A

 

Je to fakt. Či už zvolíte menší alebo väčší typ kontajnerov, stále ste limitovaní presnými rozmermi kontajneru. Pri projektovaní kontajnerovej stavby nemáte takú voľnú ruku ako pri murovanej stavbe a prispôsobovať sa musíte ešte aj pozemku. Pri klasickom dome z tehál tak odpadá bremeno limitácie rozmerov a dom si môžete navrhnúť presne podľa predstáv.

 

U nás na Slovensku sú kontajnerové domy stále málo obývané, aj keď vedomosť o nich sa už pomerne rozšírila. Je pravda, že v realite si na Slovensku môžete pozrieť reálny obývaný kontajnerový dom len sporadicky, zatiaľ čo v iných krajinách Európy a Škandinávie sa stávajú bežnými stavbami. Ak máte chuť vyskúšať si bývanie v takomto dome, smelo do toho. Samozrejme, po zvážení všetkých faktov.